Դեսպան

Ն.Գ. պարոն Գեղամ ՂԱՐԻԲՋԱՆՅԱՆ

Արաբական Միացյալ Էմիրություններում
Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան

 

 

Ծննդյան թիվն ու վայրը՝

02. 10. 1951 թ., ք. Երևան

Կրթությունը՝

1968 – 1973թթ.- Երևանի պետական համալսարան, արևելագիտության ֆակուլտետ
1994թ. - ԱՄՆ-ի Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարան / USC /, հանրային կառավարման բարձրագույն կուրսեր

Աշխատանքային գործունեությունը՝

10. 1973 – 01.1978 թթ. – Սփյուռքահայության հետ մշակութային կապի կոմիտե, ավագ խորհրդական
01.1978 – 01.1981 թթ. – երկարատև գործուղում Իրան՝ որպես պարսկերեն լեզվի թարգմանիչ
01.1981 – 05.1991 թթ. – Սփյուռքահայության հետ մշակութային կապի կոմիտե, ավագ խորհրդական, բաժնի վարիչ
05.1991 – 06.1995 թթ. – ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարի տեղակալ
07.1995 – 02.1999 թթ. – ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ սոցիալական, առողջապահության և բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ,ապա նախագահ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան – Իրան բարեկամության խմբի նախագահ
ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում սոցիալական հանձնաժողովի փոխնախագահ
ՀՀ ԱԺ,,Սոցիալական պետություն,, պատգամավորական խմբի հիմնադիր
14.01.1999թ. - ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ,,արտակարգ և լիազոր դեսպան,, դիվանագիտական աստիճան
14.01.1999-27.12.2004թթ.- Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
14.08.2001-27.12.2004թթ.-Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը՝ Թեհրան/
13.01.2005-19.01.2009թթ.-ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ 19.01.2009-11.02.2012թթ.- ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար
12.03.2012թ. - ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
16.05.2013թ. - ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը Աբու Դաբի/

Այլ տեղեկություններ՝

1998թ. - Բնության և հասարակության մասին գիտությունների Միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ
1998թ. -Արտաքին տնտեսական կապերի և կառավարման ինստիտուտի իրավագիտության պատվավոր դոկտոր

Մասնակցություն միջկառավարական հանձնաժողովներին՝

նախագահել է՝ հայ – չինական , հայ - հնդկական, հայ – լիբանանյան
միջկառավարական հանձնաժողովների հայկական մասը
անդամակցել է՝ հայ - ռուսական, հայ – վրացական միջկառավարական
հանձնաժողովներին

Պարգևատրումներ՝

2006թ. – Հայ-իրանական գիտամշակութային հարաբերություններում ունեցած վաստակի համար ՀՀ ԳԱ նախագահության պատվոգիր
2006թ. – Հյուսիս-Կովկասյան ռազմական օկրուգի գլխավոր հրամանատարի կողմից մեդալ
2007թ. – ՀԱՊԿ 15-ամյակի հոբելյանական մեդալ
2007թ. – ՌԴ հասարակական պարգևների ազգային կոմիտեի “Մեծն Իշխան Վլադիմիրի” 2-րդ աստիճանի շքանշան
2007թ. – Ֆրիտյոֆ Նանսենի ոսկե մեդալ
2009թ. – ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գործունեության մեջ ունեցած անգնահատելի ներդրումի և հայ դիվանագիտության կայացմանը բերած մեծ նպաստի համար ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ
Նալբանդյանի կողմից շնորհակալագիր
2009թ. – ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից “Դրաստամատ Կանայան” մեդալ
2011թ. – “Վահան Թեքեյան” հիմնադրամի ոսկե մեդալ
2011թ. – Հայաստանի Հանրապետության անկախության
20-րդ տարեդարձի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով պարգևատրվել է “Մխիթար Գոշ” մեդալով
2017 թ. – Հայրենիքին ու ժողովրդին մատուցած ծառայությունների ու վաստակի բարձր գնահատանքով Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ձեռամբ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Սուրբ Ներսես Շնորհալի պատվո բարձր շքանշան:

Դիվանագիտական աստիճանը՝

արտակարգ և լիազոր դեսպան

Օտար լեզուների իմացությունը՝

ռուսերեն, պարսկերեն, անգլերեն

Ընտանեկան կարգավիճակը՝

Ամուսնացած է, ունի 3 երեխա, 2 թոռնիկ

ՀՀ ԱԳՆ
պաշտոնական կայք
Երկքաղաքացիություն Էլեկտրոնային
վիզա
Արտոնագրի
ձևեր